Joga za otroke
Otroci in joga
Vadba joge za predšolske otroke po Sistemu Joga v vsakdanjem življenju ni namenjena le razvoju motoričnih sposobnosti, gibljivosti,
moči in prožnosti posameznih mišičnih sklopov, temveč tudi občutenju lastnega telesa, razvijanju sposobnosti komunikacije s samim seboj ter sposobnost koncentracije in sprostitve.
Ker se otroci v predšolski dobi težje osredotočajo na neko dejavnost, ki traja dlje časa, jih v svet gibanja popeljemo skozi igro in domišljijske predstave. Vaje izvajamo na igriv, otrokom bližji način. Njihovo lahko pozornost pritegnemo s pravljicami, posnemamo različne živali ter uporabljamo prispodobe iz vsakdanjega življenja.
- Iz članka Sonje Trplan, specialne pedagoginje
Tehnike joge za otroke
Vadba joge za otroke se razlikuje od vadbe odraslih predvsem v načinu motivacije, kjer si pri otrocih največkrat pomagamo z zgodbicami in drugimi njim primernimi zanimivimi pripomočki (npr. plišasta igrača, balon).
V starodavnih časih so jogiji in modreci opazovali in proučevali živalski in rastlinski svet ter pripravili vaje, ki so pravzaprav posnemanje njihovega gibanja, dihanja in sproščanja.
V zgodbice tako pogosto vpletemo živali, kar razvija tudi pozitiven odnos do njih. Prav tako so s telesnimi vajami izkazali spoštovanje naravi in njenim pojavom (npr. vaja Pozdrav soncu).
Že vse to in še zgodbica z zanimivim sporočilom je otrokom dovolj velika motivacija, da radi vadijo in se med vadbo tudi dobro počutijo. Z otroki torej vadimo asane, to so fizični položaji telesa, in pranajamo, ki zajema različne načine dihanja, ter sproščanje.
Vse tehnike so sistematično opisane v knjigi Joga z otroki (Yoga mit Kinderen) avtorja prof. Paramhanse Svamija Mahešvaranande.